Anasayfa / Anasayfa / Samsung “All boot options are tried. Press F4 key to recover” hatası çözümü

Samsung “All boot options are tried. Press F4 key to recover” hatası çözümü

Merhabalar Samsung NP270E5E modelinde karşılaştığımız fakat tüm samsung yada diğer notebooklarda böyle bir hata ile karşılaşıldığında nasıl davranılması gerektiğini öğreneceğiz.Hatanın tam metni olarak şu şekilde “all boot options are tired press f4 key to recover with factory image using recovery or any other keys for next boot loop iteration.”bir hata karşımıza çıkıyor.

Sebepleri;

 • Bilgisayarıma format attım
 • Bios güncellemesi yaptım
 • Bios ayarlarımı değiştirdim
 • Bios pilini değiştirdim
 • Harddiskim arıza yaptı
 • Ve buna benzer işletim sistemine müdahale ettiğimiz her sebep.

Şimdi gelelim bu hata  ne demek ve nasıl çözebileceğimize.Hata şu ki kısaca diyorki tüm önyükleme aygıtları pasif önyükleme,başlangıç yapamıyorum f4 basarak recovery yaparak bu sorunu çözebilirsiniz.f4 e bastık ama hiçbirşey olmadı sorun çözülmedi.Hemen işi ele alarak bu sorun karşısında çözüme giden yol neymiş öğrenelim.

Bu sorun karşısında aşama aşama deneyerek sorunumuzu çözeceğiz,öncelikle bios ayarlarımızı kontrol edelim.Bilgisayarımızın normal defualt ayarları eğer fabrikasyon windows yüklü ise uefi ayarları şu şekildedir.Eufi dedim çünkü legacy modunda değil uefi modunda kurulu gelmektedir.

“F2 tusuyla bios ayarlarmıza giriyoruz
Bios menude advanced sekmesi
Fast BIOS mode’a girip “Enable”
Menude boot sekmesinin altinda
Secure boot’a girip “Enable” yaptiginda altta
OS Mode Selection secenegi acilmasi lazim
OS Mode Selection secenegine gir
UEFI OS secenegini UEFİ YADA ONLY UEFİ”

Bu ayarlar doğrultusunda halen hata alıyor ise f4 bastığımızda recovery yapmıyor ise vede daha önce recovery alan bozulmuş silinmiş kendimiz windows yüklemesi yapmamız gerekiyor ise devam edelim.

Öncelikle önyüklenebilir uefi  Windows 8.1 yada Windows 10 bootable disk oluşturalım.İşin can alıcı kısmı burası nekadar legacy mod yapsakta bilgisayarımıza uefi işletim sistemi dışında boot etmemektedir bu sebepten dolayı bilgisayarımıza uefi kurulum yapmamız gerekmektedir.24gb yada 32gb ssd gömülü olan noteboklarda alan yetersizliği içinde bu işlemi yaparak normal hdd ye windows kurup ssd yi devre dışı bırakabililiriz hiç sorun olmayacaktır.

Usb belleğimizi uefi modunda hazırladıysak bios ayarlarımızı aşağıda gösterildiği gibi ayarlayıp windows kurululumu yapalım.

F2 tusuyla bios ayarlarmıza giriyoruz
Bios menude advanced sekmesi
Fast BIOS mode’a girip “Disable”
Menude boot sekmesinin altinda
Secure boot’a girip “Disable” yaptiginda altta
OS Mode Selection secenegi acilmasi lazim
OS Mode Selection secenegine gir
Leagacy mod ayarlayarak windows kurulumumuzu tamamlıyoruz.

“Tüm işlemler bittiğinde bilgisayar yine hata verecek açılmaycak.Tekrar biosa girip “Fast BIOS mode’a girip “Enable” Secure boot’a girip “Enable” yapıp OS Mode Selection  seçeneğini yine uefi moda alıp kaydettiğimizde bilgisayarımız uefi modunda kurulmuş bios ayarları uefi moda alıp çalıştığını göreceğiz.Biraz  karışık biraz fazla uzatıp belki kafa karışmasına sebep olmuş olabilirim ama bu işin kısasını profesyoneller için tek satırda şöyle özetleyebilirim.

“Bilgisayarımız legacy mod os desteklemiyor uefi os kurulum yapmamız gerekiyor”En azından ben 10 defa legacy mod yükleme yaparak bu sorunu çözemedim sorun uefi kurulum tek kuruluşta açıldı hemde fabrikasyon olmuş oldu,kolay gelsim herkese selamlar..

Hakkında sguney

Bilgi Paylaştıkça Çoğalan Bir Hazinedir.TechnoGar Bilişim Teknolojileri Kurucusu.

5 yorum

 1. merhaba 4 gündür bu sorunla uğraşıyorum sizin dediklerinizi harfiyen yapıyorum fakat daha ilk windows yükleme ekranında resetten sonra otomatik onarıma geçiyor yani usb yükleme devam etmiyor lütfen yardımcı olun

  • Resetten sonra onarıma geçmesinin 2 ihtimali var.Ya harddiskin arızalıdır ki format atabiliyosan arızalı olamaz en azından format esnasında hata verir.İkincisi ki muhtemelen olan arıza bios ayarlın yuklemeyei uefi yapıp legacy modda bırakıyosan yada tam tersi yapıyorsan onarma hatasını alırsın kardeşim.Bios ayarlrını konudakş gibi yapıp bilgisayara uefi modunda kurulum yapacaksın..

 2. samsung np3530ec laptomun hdd si bozuldu.letgo dan 2.el 160 gb hdd aldım.usb belleğime win 7 iso dosyası attım ve kuruluma geçmek istediğimde konuda geçen “all boot options are tried” hatası verdi ve bir türlü bu hayatı geçemedim.açılışta F2 ye ne kadar bassamda bios a giremedim.bir çok yerde çözüm aradım ve sonunda sorunumu şu şekilde çözdüm.Elimdeki diğer samsung hdd sini arızalı olan notebooka takıp açılışı gerçekleştirip buraki videodan https://www.youtube.com/watch?v=AGOZ_56SjXA bios setupa girip açılışta usb yi görmesini ve UEFI dosyasını ayarlamasını halledip sorunumu çözebildim.
  Umarım bu bilgi benzer sorunu olan arkadaşlara yardımcı olur

 3. Merhaba benim laptop un klavyesi bozuk ve bu hatayı veriyor klavye alsam düzeltebilir miyim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*