AnasayfaCanlıDonanımNasıl Yapılır ?

HDMI Kablosu Özellikleri Versiyonları Ve Sorunları

HDMI terimi karşımıza yüksek çözünürlüklü çoklu ortam anlamına gelen bir terimler karşımıza çıkmaktadır. HDMI  getirdiği en büyük yeniliklerden birtanesi desteklediği çözünürlük miktarı renk derinliği ve ses,görüntü ve datayı beraberinde taşıyabilmesidir.HDMI 1.4 ile gelen yenilikler desteklenen çözünürlük miktarı 4096×2160p olarak görülmektedir. Bu oranın dışında 3840×2160p gibi çözünürlükleri de destekleyen HDMI 1.4’ün bir diğer yeniliği ise HDMI Ethernet Channel teknolojisidir. BU teknoloji ile HDMI 1.4 destekli cihazlar arasında IP tabanlı olarak 100 Mb/s bağlantı kurulabilecek. Böylece bu özelliğe sahip cihazlar arasında internet paylaşımı, içerik paylaşımı gibi yenilikler kullanıcıların hizmetine sunulacak. 3D Over HDMI (HDMI 1.3 sadece 1080i’ye kadar destekli),Micro HDMI girişi gibi yenilikler de HDMI 1.4 ile teknoloji dünyasındaki yerini aldı.

İsterseniz Hdmı versiyonlarını gösteren tabloyu inceleyerek hdmı teknolojisinin farklılıklarını gözden geçirebiliriz.Aşağıda tablodu görüldüğü üzere Hdmı 1.0 versiyonunda birçok özellikden yoksun bir şekilde seyrederken hdmı sürümleri geliştikçe 1.3 sürümüyle bir çok yeniliğe kavuştu.Gelişen teknoloji yerinde durmaksınız gelişmesiyle beraber hdmı 1.4 sürümüyle kendine 3 faklı özellik ekleyerek yeniliği bir kez daha ortaya koymuş bulunmakta.

HDMI Kablo Türleri Ve Farklılıkları

Aşağıda resimde Hdmı Kablo Türlerini görmekteyiz.Bunun yanısıra Hdmı Kablolar TİP A,TİP B,TİP C, TİP D ve TİP E şeklinde çeşitlendirilirler.Tip-A konnektör 19 pin’li olup elektriksel olarak tek-hatlı DVI-D ile çalışabilir. En çok kullanılan HDMI kablo bu tiptir ve yaygın olarak kullanılır. Tip-B ise daha yüksek çözünürlükleri (Bknz. WQSXGA (3200×2048)) destekler ve 29 pin’lidir. Çift-hatlı DVI-D ile elektriksel olarak çalışabilir. Tip-C ve Tip D taşınabilir cihazlar için tasarlanmıştır. Olduk.a küçük yapıda olup Tip D akıllı telefonlara uyumludur. Tip E ise otomotiv donanımlarına kullanılan bir HDMI çeşididir.

                    

Hdmı Kablosu Sorunları Ve Çözümleri

  1. Hdmı Kablo Siyah ekran sorunu: Hdmı Kablo aktarmaya çaıltığınızda görüntü aktarmıyor siyah ekranda kalıyor ise,bilgisayarınızı kapalı konumda hdmı kablosunu takınız ve bilgisayarınızı bu şekilde çalıştırarak görüntü aktarmaya çaılışın.Açıldığında halen görütü aktarmakta sorun yaşıyorsanız Windows+P Tuş kombinasyonuyla aktarmaya çaılışın.
  2. Hdmı Kablo Ses sorunu:Bu sorun kesinlikle kalitesiz kablo yada bilgisayarımızın hdmı ses driverlerin yüklü olmamasından kaynakldır.Bilgisayarımızda standrt ses sürücülerinin yanında ekran kartı ses hdmı driverinde yüklü olması gerekmektedir.
  3. Hdmı Kablo Sinyal Sorunu:Hdmı kablosu bağladığınızda televizyondan yada projeksiyondan sinyal yok uyarısı aldığınızda televizyonun başka bir hdmı girişine bağlayıp kumanda üzerinden hdmı input bağlantısı ayarına geçmeniz gerekmektedir.
  4. Hdmı Kablo Görüntü gelip gitmesi:En sık yaşanan sorunlardan bir tanesi hdmı kablosu perdeleme yapması görüntü kendi kendine 1 saniyeliğine gelip gitmesidir.Eğer televizyonunuzun elektronik bir sorunun olmadığınu varsa
  5. Hdmı Kablo Kayıt Cihazı(DVR) Sorunu:Kullandığınız HDMI Kablo Kayıt cihazınızdan görüntü almaya çalıştığınızda eğer görüntü alamıyorsanız görüntüyü aktardığınız televizyonun çözünürlüğünü düşürerek yada Dvr çözünürlüğünü düşürerek denemeler yapabilirsiniz.mümkün olduğunca 1.4 versiyon ve kaliteli kablo kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

sguney

Bilgi Paylaştıkça Çoğalan Bir Hazinedir.TechnoGar Bilişim Teknolojileri Kurucusu. https://twitter.com/technogarcom

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu