Anasayfa / Anasayfa / Default Boot Device Missing Or Boot Failed Hatası Ve Çözümü

Default Boot Device Missing Or Boot Failed Hatası Ve Çözümü

Merhaba arkadaşlar konu başlığında belirtilen sorun ve akabinde davranılması gerekenler,izlenmesi gereken yollar,bu sorun nedir,neden olur,çözümü nedir gibi kafamızda olan soruları çözüme kavuşturmak için kolları sıvadık.Karşımızda çıkan hatadan yola çıkarak,bu nedir neden olur öncelikle bunlardan bahsedelim.

 1. Az ihtimallede olsa free dos aldığınız yani içerisinde hiçbir işletim sistemi olmayan bir bilgisayar açtığınızda “Default Boot Device Missing Or Boot Failed ” hatası verebilir haklı olarak.
 2. Harddisk arızası “Default Boot Device Missing Or Boot Failed ” hatasını verir.
 3. Çalışan bir bilgisayar durduk yerek bu hatayı verebilir.
 4. Yazılım güncelleme yapan bir bilgisayar bu hatayı verebilir.
 5. Bios ayarlarını yanlış bir müdahale sonucu bu hatayı verebilir.
 6. Orjinal windows10 yada windows8.1 yazılımından windows7 işletim sistemine dönmeye çalıştığınızda bu hata verebilir.
 7. Yani buna benzer bir kaç sebep dahilinde bu hata karşımıza çıkabilir.

Default Boot Device Missing Or Boot Failed hatalar hatalar peki bu hata nedir,ne demek istiyor ne olmuşda olmuş acaba ne yapmamız gerekiyor diye düşünmeye başladık.

“Default Boot Device Missing or boot failed Insert recovery media and hit any key Then select boot manager to choose a new boot device or to boot recovery media.”

Google translate servisi bu hatayı “Varsayılan Önyükleme Aygıtı Eksik veya önyükleme başarısız Kurtarma medyasını yerleştirin ve herhangi bir tuşa basın Daha sonra yeni bir önyükleme aygıtı seçmek veya kurtarma medyasını başlatmak için önyükleme yöneticisini seçin.” yorumlamış.Aynen dediği gibi işler yolunda değil.Sorun kısaca türkçe karşılığı şu,bilgisayar açılmak istiyor ama işletim sistemi yok,hatalı,bulamıyorum.Şimdi de arızamızın çözümüne doğru ilerleyelim.

Lenovo makinalarda genelde üstünde yada açma tuşunu yanında ufak bir tuş vardır şu şekilde Bilgisayarımızın açma tuşunun yanında yada kenarında olan bu tuşa basarak button menü açılacaktır “Bios Setup” tıklayarak bios ekranımıza girelim.Eğer bilgisayarımız orjinal bilgisayarlar beraber gelen yazılım yüklüyse sonradan değiştirmediysek Ayarları şu şekilde olmalı Bu ayarlar geneldir tüm cihazlarda uefi ayarları bu şekilde olmalı;

 • Uefi Boot Ayarları;

Boot > Boot Mode>Uefi
Boot > Boot Priority>Uefi
Boot > Usb Boot>Enable
Efi Boot sıralamasında Windwos Boot Menager en üstte olmalıdır.
Bu ayarların dışında Secure Boot ayarı mevcut olan varsa Enable olması gerekir Secure Boot Ayarı olmayan bioslarda üstteki ayarlar uefi ayarlar için yeterlidir.

 • Legacy Boot Ayarları;

Boot > Boot Mode>Legacy Support
Boot > Boot Priority>Legacy Fİrst
Boot > Usb Boot>Enable
Legacy Boot sıralamasında harddisk 1. sırada olması gerekir.
Bu ayarların dışında Secure Boot ayarı mevcut olan varsa Disable olması gerekir Secure Boot Ayarı olmayan bioslarda üstteki ayarlar legacy ayarlar için yeterlidir.

Üstteki ayarlarımızı kontrol ettik ve halen sorun devam ediyorsa 2. aşamaya geçelim.Bu aşamada işletim sistemimizin sorunlu,virüslü yada bozuk olduğunu varsayarak recovery işlemine yada windowsu yeniden yükleme aşamasına geçiyoruz.Öncelikle bu aşamadan sonra bilgisayarımzda herhangi bir veri,resim,müzik,film,evrak,data,excel dosyası yada herhangi önemli bir dosya var ise işi riske atmayın işi bilen ehli birine bu işleri yaptırın.Eğer bilgisayarımzıda önemli bir dosya yok ise işlerimize devam edelim.

Lenovo makinalarda genelde üstünde yada açma tuşunu yanında ufak bir tuş vardır şu şekilde Bilgisayarımızın açma tuşunun yanında yada kenarında olan bu tuşa basarak button menü açılacaktır.Bu menüden system recovery menüsüne basarak işletim sistemini recovery yaparak yeniden yuklemiş olursunuz.Lenovo dışında modeller için recovery ekranına gelmek için gerekli tuş kombinasyonları şu şekildedir.

 • Toshiba Bilgisayarınızı kapatın ve ardından –kapalı durumdayken– (Sıfır) tuşunu basılı tutarak başlatarak recovery işlemine geçebilirsiniz.
 • Sony notebooklarda genelde lenovolar gibi Vaio Assist tuşuna basılır. Assist tuşu yoksa açılışta F10 tuşuna sürekli basarak başlatabilirsiniz.
 • ACER Acer logosu göründüğünde Alt tuşunu basılı tutarken eRecovery konsolu başlayıncaya kadar F10 tuşuna süreli basıp bırakın
 • Samsung Bilgisayarda f4 tuışu ile.
 • HP Bilgisayarda genelde F10(Bazı modellerde F11) tuşu ile yada esc basarak recovery menüsü açılır.
 • Dell  bilgisayarlarda ctrl basılı tutarak f11 sürekli basılır bırakılır.
 • ASUS bilgisayarlarda f9 tuşuna basılarak recovery işlemine geçebiliriz.

Bu işlemler dışında bilgisayarımızı klavyeden shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlattığımızda windows recovery kurtarma ekranı açılacaktır.Burdan recovery işlemini yaparak windowsumuzu yeniden yukluyoruz.Recovery sırasında herhangi bir hata ile karşılaşırsanız yada yukleme çeşitli sebeplerden dolayı yarıda kalırsa ve recovery işlemimiz tamamlanmazsa 3.aşamaya geçiyoruz.Windowsu kendimiz yuklemeye geçeceğiz.Eğer bilgisayarımıza uefi destekli bir işletim sistemi yukleme yapacaksak üstte bahsetmiş olduğum uefi ayarlarını yaparak devam ediyoruz.UEFI Windows Kurulum usb hazırlayarak devam edelim.İhtiyaçlarımız aşağıda sıraladık.

Windows ve Office İso İndirme Aracı (Microsoft Linkleri)

 • UEFI kurulum için USB bellek 8Gb,16Gb yada  32gb olabilir.
 • UEFI kurulum için USB belleğe yazdırma yazılımı.Linkten indirip kurabilriz.

İndirip kurduğumuzda ayarlarımız resimdeki gibi olacaktır.

İşlem bittiğinde usb belleğimizi boot ettiğimzide bilgisayarımız uefi olark boot edip işletim sistemi yüklemeye başlayacaktır.Euefi değilde Legacy modda kurulum yapmak isteyenler yine üstteki programımızdan disk bölümlemeyi mbr seçip devam edebilir.

Tüm bu işlemler dışında eğer yinede sorunumuz devam etmekteyse yüksek ihtimal hardiskimiz arızalı olma ihtimali yuksek.Bu durumda aşağıdaki konuda yer alan işlemleri yaparak diskimizin arızalı olup olmamasına bakalım.

HardDisk Test Etme Kesin Sonuç

Hard diskimiz arızalı olduğu kanaatine vardıysak diskimizi değiştirip üstteki işlemleri yaparak bilgisayarımıza işletim sistemi yükleyip sorunumuzu çözebiliriz.Bu işlemler doğrultusunda disk değişiminde yada hdd den ssd diske geçtiğimizde yukarıdaki konunun en başında almış olduğunuz hata karşısında gerekli aşamaları takip ederek bilgisayarımızın hatadan kurtulup açılacaktır.

Tüm işlemleri yapıp yinede sonuç alamayan arkadaşlar konu altında yorumlarınızla,bilgilerimizle,tecrübelerimizi paylaşmak amaçlı yorumlarınızı bekliyorum selamlar..

Hakkında sguney

Bilgi Paylaştıkça Çoğalan Bir Hazinedir.TechnoGar Bilişim Teknolojileri Kurucusu.

2 yorum

 1. merhaba bu video ile yardım alabilirsiniz. ben burdan yaptım.
  https://www.youtube.com/watch?v=ko426cXngCM

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*