AnasayfaCanlıHaberYazılım

Microsoft, Windows 10 Mayıs Güncellemesi (1903) 19H1 Artık Yayında

Yazılım devi Microsoft Windows 10 için birçok yeni özelliklerin geleceği güncellemenin tarihini daha önceden kullanıcılarına sunmuştu.Kullanıcılarını heyecanlandıran bu haber büyük bir merak ve heyecan uyandırdı.Ve artık nihayet kullanılabilir ve indirilebilir durumdadır.Heyecan uyandıran windows 10 yeni güncellemesinden ufak bir kare paylaşmak istedik..

Kararlı sürüm güncellemesi 21 Mayıs 2019’da yayılmaya başladı ve 6 Haziran 2019’dan itibaren herkesin kullanımına sunuldu ve indirilebilir durumdadır.

Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi Nasıl Yapılır?

https://www.youtube.com/watch?v=gLGon3DENvo

Video ayarlarından türkçe altyazı seçeneği mevcut seçerek işlemleri yapabiliriz,yada Windows Update kullanarak “Windows 10, sürüm 1903 için özellik güncellemesi” seçilmelidir veya Güncellemeleri Denetle’yi tıklamanız gerekecek. Seçeneği hala göremiyorsanız, Güncellemeleri Denetle’yi tıklayın gerekirse pc yeniden başlatarak işlemleri tekrarlayın güncelleme gelecektir.Tüm bu işlemlerin yanısıra Microsoft Microsoft’un Güncelleme Yardımcısı aracını indirerek bu işlemleri yinede sağlayabilirsiniz.

Microsoft Windows 10 mayıs güncellemesi ile beraberinde neler getirdiğine kısaca bakalım ve bizleri neler karşılıyor kısaca technogar bloğunda görelim.

Windows 10 Güncellemesi Ve Büyük Değişiklikler Nelerdir ?

Windows Update Değişikliği

Tabiki her işin başı sağlık,microsoft tarafında her işin başı güvenlikten geçmektedir.Güvenlik güncellemeleriyle sistemi her zaman optimize eden microsoft daha güvenli bir sürüm ve daha kararlı bir sürüm olduğunu öne sürmekle beraber esnek ve kullanıcıları yormayan bir sürüm olacağını sunmuştu,konu madem buraya geldi hemen kullanıcıları sevindirecek ilk önemli özelliğimizi paylaşalım,Microsoft artık isterseniz güncellemeleri duraklatma seçeneğini bizlere seçme şansı tanıyor ama bu bizim alışageldiğimiz windows 7 yada diğer 8,8.1 sürümlerinde olduğu gibi değil.Mesela indirilmiş bir güncellemeyi sizden onay almadan her altı ayda bir otomatik olarak kurmayacak bunu önceden microsoft zorunla hale getirip kuruyordu,bununla beraber ev kullanıcılarına 1 ay kadar bir süre zaman tanırken profesyonel kullanıcılara böyle bir süre olmadığı görülüyor.

Windows 10 Masaüstü Teması Değişikliği

Windows 10 mayıs güncellemesinden nasiplenenlerden diğer bölge ise windows 10’un yeni parlak açık renk teması.Başlat menüsü, görev çubuğu, bildirimler, işlem merkezi kenar çubuğu, yazdırma iletişim kutusuna kadar herşey daha aydınlık diyebiliriz.Windows 10 yeni temasından birkaç kare.

Profesyoneller için Windows Sandbox

Windows Sandbox Nedir?

Windows içinde sanallaştırma imkanı sağlayan yenilik olarak kısaca özetleyebiliriz.Uygulamaları güvenle çalıştırmak test etmek için tasarlanmış yeni ve hafif bir masaüstü ortamıdır.Sandbox uygulamasını başlattıktan sonra karşınıza boş bir windows 10 penceresi çıkıyor. kullanıcılar bu yeni açılan pencerede dosyaları sürükle bırak yöntemiyle kopyalayıp çalıştırabiliyor, arşivden çıkarabiliyor örneğin bir program kuracaksınız fakat güvenli olup olmadığına emin değilseniz tam olarak burada sandbox karşımıza çıkıyor işimiz bittiğinde ise proramı kapattığımızda sanal makine ilk haline geri dönüyor ve her şey siliniyor.Tüm işlemler tamamen bukadar.

Özelliği kullanmak için ön koşullar

  • Windows 10 Pro veya Enterprise18305 v
  • AMD64 mimarisi
  • BIOS’ta etkin sanallaştırma yetenekleri
  • En az 4GB RAM (8GB önerilir)
  • En az 1 GB boş disk alanı (SSD önerilir)
  • En az 2 CPU çekirdeği (HythTreading ile 4 çekirdek önerilir)

Aradığını Bulamayanlar için Başlat Menüsü Artık Tüm PC’nizin Dosyalarını Araştırıyor

Başlıkta da belirttiğimiz üzere başlat menüsü artık tüm bilgisayarda arama özelliğiyle geliyor.Daha önceden yalnızca Belgeler, İndirilenler, Müzik, Resimler ve Videolar ve Masaüstünüz gibi kütüphaneleri aramaktaydı.

sguney

Bilgi Paylaştıkça Çoğalan Bir Hazinedir.TechnoGar Bilişim Teknolojileri Kurucusu. https://twitter.com/technogarcom

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu