AnasayfaCanlıDonanımHaber

HHD Disk Nedir (HYBİRD HARD DRİVE)

Yeni bir Hard Disk teknolojisi olan HHd disk SSD performansının yanısıra, fiyatının da pahalı olması nedeni ile normal HDD ile SDD arasında yeni bir harddisk modeli olan SSHD yada HHD disk çıkmıştır.

HHD, katı hal diski (SSD) ile sabit disk (HDD) teknolojisinin birleştirilmiş halidir. Yani HHD diskler, Hem SSD hem de sabitdiskin birleşiminden oluşur.Bu teknoloji yüksek maliyetli ssd disklerin hızını ve yüksek boyutlu hdd disklerin boyutunu destekleyerek tek bir diskte birleşmiş bir teknolojidir.

seagate_sshd

Resimde görüldüğü üzere mekanik sürücü üzerine yerleştirilen 4-8GB’lık bir SSD’nin birlikte kullanılmış halidir.Boyutunun küçük olmasının sebebi önbellek tarzında çalışma prensibi olmasıdır,yani işletim sisteminin en çok kullanılan dosyaları SSD bölümüne kaydedilir, ihtiyaç duyulduğunda SSD’den alınır, eğer orada yoksa mekanik sürücü devreye girer.Baktığımızda çok mantıklı gözüksede 4gb yada 8gb küçük bir boyut olması aslında bir sorundur.Bunun yerine  60GB’lık SSD + 1TB Mekanik disk alıp İntel’in smart response teknolojisini kullanmak daha mantıklı ve hızlı olacaktır.

Sonuç olarak maliyet yönünden bizlere avantaj sağlasada diski alabilme durumu olanlar için SSD diski hiç tartışmasız önerebilmekteyiz.

sguney

Bilgi Paylaştıkça Çoğalan Bir Hazinedir.TechnoGar Bilişim Teknolojileri Kurucusu. https://twitter.com/technogarcom

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu