Anasayfa / Anasayfa / Windows’da Dosya Arama Gelişmiş İpuçları

Windows’da Dosya Arama Gelişmiş İpuçları

Daha önceki yazılarımızda ücretsiz bir program ile dizin ekleyerek nasıl hızlıca dosya veya klasör bulmayı görmüştük.Windows dosya veya klasör aramada bazı problemler yüzünden kullanıcıların bir sorunu hale gelmişti.Bu sorun üzerine yeni sunduğu işletim sistemlerinden Windows 8 ile Windows 8.1 ve Windows 10 üzerinde gelişmiş bir dosya arama penceresi sunmuştur.Şimdi bu pencereyi ele alarak daha yakından görerek inceleyelim.

Öncelikle arama yapmak için her klasörün sağ üst bölgesine arama alanı vardır.Bunun anlamı daha hızlı bir arama yapmak için o pencere süzgeçindeki dosya veya klasörlerde arama yapmak. Arama yapacağımız yer bilgisayarımızın tümüyse bunu bilgisayarım penceresindeki arama alanını kullanmalıyız.

windows dosya ve klasör arama

  1. Yukarıdan anlaşılacağı üzere sağ üst arama bölgesine yazdığımız bir harf den sonra üst menümüz otomatik men ara pencersi açılmaktadır.Hemen sol taraftan başlayalım.Aramayı geçerli klasörde yapıyorsak vede alt klasörler dahilse seçeneğimiz mevcut yada aramayı daha geniş bir hale getirerek bu bilgisayarda dediğimizde tüm bilgisayarda aramayı başlatacaktır.
  2. Hemen yanında değiştirilme tarihi filtresi,türü,boyutu gibi filtrelendirebiliriz.
  3. Arama geçmişini silmek için son aramalar butonundan arama geçmişini temizle diyebiliriz.
  4. İstersek dizine ekleyerek sonraki aramalarımızda daha hızlı sonuç elde etmek için gelişmiş seçeneklerden dizine alınan konumları değiştir diyebiliriz.

Dosya veya klasör aramak için aşağıdaki konudan faydalanarak bilgi çemberimizi genişletebiliriz.Ağ üzerinden de dosya arama yapabilen dizine ekleyebilen bir program sayesinde daha hızlı ve etkileyici sonuçlar elde etmekteyiz.

Windows Dosya Veya Klasör Bulma

Hakkında sguney

Bilgi Paylaştıkça Çoğalan Bir Hazinedir.TechnoGar Bilişim Teknolojileri Kurucusu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*