AnasayfaCanlıNasıl Yapılır ?

Windows’da Dosya Arama Gelişmiş İpuçları

Daha önceki yazılarımızda ücretsiz bir program ile dizin ekleyerek nasıl hızlıca dosya veya klasör bulmayı görmüştük.Windows dosya veya klasör aramada bazı problemler yüzünden kullanıcıların bir sorunu hale gelmişti.Bu sorun üzerine yeni sunduğu işletim sistemlerinden Windows 8 ile Windows 8.1 ve Windows 10 üzerinde gelişmiş bir dosya arama penceresi sunmuştur.Şimdi bu pencereyi ele alarak daha yakından görerek inceleyelim.

Öncelikle arama yapmak için her klasörün sağ üst bölgesine arama alanı vardır.Bunun anlamı daha hızlı bir arama yapmak için o pencere süzgeçindeki dosya veya klasörlerde arama yapmak. Arama yapacağımız yer bilgisayarımızın tümüyse bunu bilgisayarım penceresindeki arama alanını kullanmalıyız.

windows dosya ve klasör arama

 1. Yukarıdan anlaşılacağı üzere sağ üst arama bölgesine yazdığımız bir harf den sonra üst menümüz otomatik men ara pencersi açılmaktadır.Hemen sol taraftan başlayalım.Aramayı geçerli klasörde yapıyorsak vede alt klasörler dahilse seçeneğimiz mevcut yada aramayı daha geniş bir hale getirerek bu bilgisayarda dediğimizde tüm bilgisayarda aramayı başlatacaktır.
 2. Hemen yanında değiştirilme tarihi filtresi,türü,boyutu gibi filtrelendirebiliriz.
 3. Arama geçmişini silmek için son aramalar butonundan arama geçmişini temizle diyebiliriz.
 4. İstersek dizine ekleyerek sonraki aramalarımızda daha hızlı sonuç elde etmek için gelişmiş seçeneklerden dizine alınan konumları değiştir diyebiliriz.

Dosya veya klasör aramak için aşağıdaki konudan faydalanarak bilgi çemberimizi genişletebiliriz.Ağ üzerinden de dosya arama yapabilen dizine ekleyebilen bir program sayesinde daha hızlı ve etkileyici sonuçlar elde etmekteyiz.

Windows Dosya Veya Klasör Bulma

sguney

Bilgi Paylaştıkça Çoğalan Bir Hazinedir.TechnoGar Bilişim Teknolojileri Kurucusu. https://twitter.com/technogarcom

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. merhabalar uzun zamandır bana dert olan bir konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var, işim gereği kalabalık klasör içinde arama yaparak dosyalara ulaşırım, ve bu yüzden windows 8.1 kullanmak zorunda kalıyorum, neden mi derseniz, win 10 kullanmayı çok istiyorum fakat klasör aramada win 8.1 deki gibi otomatik doldurma yapmıyor yada ayarı ben bulamadım ama win8.1 sanki kendisi ayarlı, arama kutusuna aradığım dosyanın baş harfini yazmaya başlar başlamaz (mesela A harfiyle başlıyorsa A harfiyle başlayan ne varsa alt alta sıralanıyor hedef dosyanın adını yazmaya devam ettikce filtreden geçer gibi hedef dosyayı kısa sürede otomatikman buluveriyor, bunu win 10 da da yapmak istiyorum ama olmuyor illaki hedef dosyanın ismini tam yazıp enter yapmam gerekiyor ve ondan sonra aramaya başlıyor, buda benim için zaman kaybı, bunun bir ayarı var mıdır nasıl 8.1 deki gibi ayarlayabilirim. umarım anlatabilmişimdir derdimi. teşekkürler

  1. Merhabalar sizi gayet iyi anladım hemen yardımcı olmak isterim.Bu konuda tabikide sayısız şekilde çözümler mevcut ben size 2 yöntem göstereceğim.
   1.Yöntem : https://technogar.com/anasayfa/windows-dosya-veya-klasor-bulma
   Yukarıda vermiş olduğum linkteki uygulama kesinlikle size göre işinizi fazlasıyla karşılaycaktır hatta ayarlarından ctrl+f gibi kısayol belirtiiğinizde direk arama fonksiyonu karşınıza gelecektir.
   2:Yöntem : Windows 10 yada windows 11 farketmeksizin ikisinde de aynı mantıkla kullanabilirisniz.Windows tuşu + R veya sadece Arama çubuğuna Çalıştır yazın.
   services.msc ve bas Giriş yapın gelen listede windows search hizmetinin çalıştığına emin olalım,buradan çıkalım Windows Tuşu + S kısayolu ile dizin yazın ve Dizin Oluşturma Seçenekleri tıklayın gelişmiş ve yeniden oluştura tıklayarak yaklaşık 5 dakika kadar dizin oluşturmasını bekleyin.Eğer bilgisayarın tün disklerinde arma yapmak istiyorsanız değiştir butonundan indexleme istediğiniz alanları seçin ve indeksleme bittiğinide windwos aramasının bir harfe bassanız dahi arama yaptığını göreceksiniz..
   Kısaca Anlatmaya çalıştım umarım faydalı olur Selamlar..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu